PROJEKTAS ,,KARTU EDUKACIJAI” – ,,JAUNIMAS NEPRIKLAUSOMAI VALSTYBEI”

PROJEKTAS ,,KARTU EDUKACIJAI” – ,,JAUNIMAS NEPRIKLAUSOMAI VALSTYBEI”

      Spalio 15 – 19 dienomis Šalčininkų r. Butrimonių Anos Krepštul gimnazijoje svečiavosi mokiniai iš III-ojo Lomžos miesto licėjaus. Tai buvo jau antras jaunimo susitikimas. Pirmasis vyko rugsėjo mėnesį, kai Butrimonių Anos Krepštul gimnazijos mokiniai lankėsi Lomžos mieste. Jau spėjęs susidraugauti jaunimas penkias dienas puikiai leido laiką: keliavo, aplankė svarbias mūsų rajono ir valstybės vietas bei šauniai bendravo ir bendradarbiavo organizuotose gimnazijoje vakaronėse.
Pirmą dieną jaunimas susipažino su Butrimonių seniūnija, kalbėjosi su seniūne Vanda Bielska. Taip pat aplankė Butrimonių Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, vietines kapines, kur pagerbė mirusius Armijos Krajovos karius. Po ekskursijos mokiniai grįžo į gimnaziją, aplankė gimnazijos muziejų, apžiūrėjo klases, pasidalijo įspūdžiais apie mokyklos erdves. Vakarą jaunimas leido gimnazijoje. Integruotos veiklos metu mokiniai žaidė, įveikė ,,Dvidešimties nuotraukų įššūkį“ ir grupelėmis kūrė plakatus tema ,,Kas jungia Lietuvos ir Lenkijos jaunimą?“. Visą vakarą jaunuolius lydėjo juokas, linksmybės ir vien tik pozityvios emocijos.

projekt3                projekt6                projekt5
Antrą dieną jaunimas keliavo į Zalavą – vietą, kur gimė Juozas Pilsudskis (Józef Piłsudski), apsilankė nepaprastai jaukioje, medinėje bažnyčioje, kur buvo krikštytas maršalas. Po kelionės į Zalavą mokiniai grožėjosi Vilniaus Petro ir Povilo bažnyčia, pakilo į Trijų kryžių kalną, apsilankė Rasų kapinėse, pagerbė Juozo Pulsudskio pateoną, kur yra palaidota maršalo motina ir jo širdis.
Kitą dieną mokiniai keliavo po Šalčininkų rajoną – apsilankė Anos Krepštul muziejuje Tabariškėse. Muziejaus
direktorė Danuta Moločko papasakojo apie nelengvą savo sesers gyvenimą, patirtas kančias bei apie įspūdingo grožio paveikslus. Mokiniai užsuko į Tabariškių Šv. Mykolo arkangelo bažnyčią, kuri juos sužavėjo jaukumu ir ramybe. Paskui jaunuoliai nukeliavo į Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio gimnaziją. Gimnazijos direktorė Liucija Jurgelevič maloniai visus sutiko, aprodė ir papasakojo apie gimnazijoje esantį muziejų. Didelį įspūdį paliko Paulavos respublika bei Jašiūnų Balinskių dvaras, kuriame mokiniai išklausė linksmą istorijos pamoką apie žymias didikų šeimas. Po pietų jaunimas iš Lomžos ir Butrimonių dar kartą apsilankė Vilniuje. Aušros vartai, Vilniaus senamiesčio gatvelės, Katedra, Valdovų rūmai – nepaliko abejingų jaunuolių. Vakarą mokiniai praleido sostinėje, grožėjosi rudeniniais Vilniaus vaizdais.

projekt4                projekt7               projekt1
Ketvirtą dieną mokiniai susitiko su Šalčininkų rajono meru Zdislavu Palevičiumi ir Šalčininkų rajono administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič. Susitikimo metu dalyviai galėjo užduoti klausimus, į kuriuos gavo išsamius ir labai įdomius atsakymus. Po susitikimo projekto dalyviai nuvažiavo į masinę civilių gyventojų žudynių vietą – Kaniūkų kaimą, kur pagerbė mirusius. Kita ekskursijos vieta buvo Eišiškių miestas. Eišiškių gimnazijos istorijos mokytoja Janina Sliževska papasakojo miesto istoriją ir aprodė svarbias istorines vietas. Vakarą jaunimas praleido labai aktyviai – buvo organizuotas rankinio turnyras, kuriame laimėjo draugystė. Vakarienę naujiems draugams iš Lomžos paruošė Butrimonių Anos Krepštul dalyvaujantys projekte mokiniai, o po jos buvo šokiai.
Paskutinę projekto dieną dalyviai apibendrino patirtį, dalijosi savo įspūdžiais iš ekskursijų, kurios padėjo jaunimui pažinti mūsų krašto istoriją, kultūrą, tradicijas ir papročius. Jaunuoliai, kurie tiek praleido gražių ir linksmų akimirkų drauge, nenorėjo atsisveikinti, jų akyse spindėjo ašaros ir viltis, kad gretai vėl visi susitiks.
Projektą finansuoja draugijos ,,Wspólnota Polska“ Lomžos miesto skyrius.

Katažina Sokolovska, Butrimonių Anos Krepštul gimnazija